EduAkcja – za nami spotkanie z ekspertem CFA Society Poland: lekcja z prof. dr hab. Krzysztofem Jajugą – Prezesem CFA
10 października, 2022Dzień Edukacji Narodowej 2022
14 października, 2022Rusza ogólnopolski projekt edukacyjny z zakresu przedsiębiorczości inspirowany książką Janusza Korczaka
13 października 2022 r. zainaugurowano projekt edukacyjny „Przygody przedsiębiorczego Dżeka” (PPD). Jego organizatorem jest Fundacja Warszawski Instytut Bankowości, a partnerem generalnym Bank Pekao S.A. Inicjatywa, będąca elementem programu „EduAktywni – przedsiębiorczość dla każdego, jest skierowana do nauczycieli i uczniów szkół podstawowych.
Wydarzeniem symbolicznie rozpoczynającym projekt była lekcja w formule on-line pt. „Skąd się biorą pieniądze i dlaczego warto oszczędzać?” w której udział wziął Leszek Skiba – Prezes Banku Pekao S.A., Paweł Nowak – Dyrektor Makroregionu Południe w Banku Pekao S.A. oraz Waldemar Zbytek – Prezes Warszawskiego Instytutu Bankowości. W lekcji uczestniczyło ponad 5400 uczniów i nauczycieli z całej Polski. Celem projektu edukacyjnego „Przygody przedsiębiorczego Dżeka”, opartego na idei zawartej w książce Janusza Korczaka „Bankructwo małego Dżeka” jest popularyzacja postaw przedsiębiorczych i wiedzy ekonomicznej wśród młodych Polaków.
– Cieszy nas, że Bank Pekao S.A. został partnerem programu „EduAktywni”. To dla nas wyróżnienie i jednocześnie zobowiązanie, aby nadal konsekwentnie wspierać edukację i kształtować postawy przedsiębiorcze. Bank Pekao wspiera edukację ekonomiczną dzieci od najmłodszych lat, dzisiaj nauczanie uczniów o mechanizmach finansowych jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Warto zauważyć, że autorem książki, stanowiącej inspirację dla projektu edukacyjnego był Janusz Korczak, który przez całe swoje życie aktywnie walczył o prawa dzieci. – mówi Leszek Skiba, Prezes Zarządu Banku Pekao S.A.
Jak podkreślają organizatorzy, wszyscy nauczyciele, którzy zapiszą się do udziału w projekcie uzyskają bezpłatny dostęp do pakietu edukacyjnego – książki, komiksu, kolorowanki, słuchowiska i scenariuszy lekcji – który pozwoli na realizacją działań projektowych w szkołach.
Zapisy do projektu odbywają się poprzez stronę internetową www.przedsiebiorczydzek.pl
Współpraca wielu instytucji, wskazanie roli edukacji, popularyzacja szerokiego znaczenia pojęcia „przedsiębiorczość” oraz podkreślenie roli świadomego społeczeństwa w rozwoju gospodarczym Polski – to główne cele naszego projektu. Dzięki przedsiębiorczości obywateli jest możliwe skuteczne uruchomienie i realizacja programów rozwoju gospodarczego kraju, opartych głównie na wykorzystaniu rodzimych zasobów – mówi Waldemar Zbytek, Prezes Warszawskiego Instytutu Bankowości.
Program EduAktywni jest częścią jednego z największych programów pozaformalnej edukacji finansowej w Europie – „Bankowcy dla Edukacji”.
Kontakt dla mediów:
Fundacja Warszawski Instytut Bankowości
Mateusz Zając
mzajac@wib.org.pl
tel. 723723765