
Badanie – Kobiety na zawodowym starcie
7 marca, 2025
Ruszyła rejestracja na Kongres Edukacji Ekonomicznej!
19 marca, 2025Zielona przyszłość w rękach młodych!


14 marca, podczas finału w Warszawie, poznaliśmy zwycięzców konkursu „EKO-nomia rozwoju. Młodzi Liderzy zmian” organizowanego w ramach projektu „EduSmartGrowth” Fundacji Warszawski Instytut Bankowości. Celem konkursu było promowanie zrównoważonego rozwoju oraz innowacyjnych rozwiązań na rzecz szkoły lub lokalnych społeczności, które łączą ekologię i ekonomię. Uczestnicy – uczniowie szkół ponadpodstawowych z całej Polski – swoją kreatywnością i zaangażowaniem udowodnili, że troska o środowisko i odpowiedzialność ekonomiczna mogą iść w parze.
Jestem pod ogromnym wrażeniem przygotowanych projektów – to fantastyczne pomysły, które pokazują na jak wielu płaszczyznach można podchodzić do kwestii ekologii. Pokazują one dużą świadomość w zakresie bioróżnorodności, zdrowej żywności, budowania gospodarki obiegu zamkniętego. Wszyscy jesteście zwycięzcami, bo podjęliście trud przygotowania waszych pomysłów, kibicuję w ich realizowaniu, bo będą one z pewnością się przyczyniać do lepszego funkcjonowania Waszych lokalnych społeczności – powiedziała do finalistów konkursu Agnieszka Wachnicka, wiceprezeska Związku Banków Polskich do finalistów konkursu.
Dziękuję nauczycielom, za to że poświęcili swój czas na pracę nad koncepcją projektu i przygotowaniem młodzieży do ich zaprezentowania. To ważne i bezcenne, że młodzi ludzie mają w swoich nauczycielach wsparcie – dodał Michał Polak, wiceprezes WIB.
W wielkim finale udział wzięło 6 drużyn ze szkół z całej Polski, którzy zaprezentowali swoje projekty:
- II LO im. Jana Matejki w Siemianowicach Śląskich z projektem: „MatEjKOwski EKOzakątek”.
- Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mieczysławowie z projektem: „Pasieka Miecio – Bartnik z Sercem”.
- Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bobowej z projektem: „Zielona Bobowa – Od Korzeni do Smaku”.
- XVI LO w Szczecinie – „DORSZ – Drewnopodobny Obiekt Rozwijający Szkolne Zainteresowania”.
- Zespół Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku z projektem: „Wielkie Słupskie Kiszenie”.
- Zespół Szkół Elektronicznych w Lublinie z projektem: „Badanie właściwości regranulatu pochodzącego z recyklingu włókniny PLA”.
Jury w składzie: Joanna Dymna-Oszek, prezes Fundacji ING Dzieciom, Marta Klewińska z Akademii Leona Koźmińskiego, Michał Wróblewski z Santander Bank Polska, Ariel Wojciechowski z InPost Green City oraz Patryk Gąsior z Fundacji Warszawski Instytut Bankowości stanęło przed ogromnym wyzwaniem wybrania laureatów konkursów.
Zwycięskie projekty
Po długich obradach jurorzy zdecydowali, że laureatami konkursu i zdobywcami grantów w wysokości po 10 000 zł na realizację swoich projektów zostały drużyny ze szkół w Bobowej i w Mieczysławowie. Jurorzy wyróżnili także uczniów ze Słupska, przyznając im w nagrodę warsztat nt. ESG dla ich szkoły. W ocenie jurorów to właśnie te projekty w najbardziej praktyczny sposób odpowiadają na wyzwania związane z ekologią i ekonomią.
„Zielona Bobowa – Od Korzeni do Smaku” – projekt uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bobowej zakłada stworzenie ekologicznego ogródka oraz produkcję zdrowych, naturalnych przetworów z owoców, warzyw, ziół i pędów roślin. Uczniowie chcą przeciwdziałać marnowaniu żywności, wracając do tradycyjnych metod przetwórstwa oraz edukując społeczność na temat zrównoważonego żywienia i produkcji bionawozów. Uczniowie zaangażowali do swojego projektu lokalną społeczność – współpracując m.in. z przedsiębiorcami i organizacjami z terenu ich gminy.
„Pasieka Miecio – Bartnik z Sercem” z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mieczysławowie, gdzie uczniowie chcą stworzyć pasiekę, dzięki której będą mogli rozwijać swoje zainteresowania pszczelarstwem, zdobywać praktyczne umiejętności i promować bioróżnorodność. Produkcja naturalnych wyrobów pszczelarskich oraz edukacja na temat ochrony pszczół mają na celu zwiększenie świadomości ekologicznej w społeczności szkolnej i lokalnej. Dodatkowo chcą otworzyć swoje przedsiębiorstwo i zajmować się sprzedażą produktów: miodu, świec, woskowijek.
„Wielkie Słupskie Kiszenie” projekt uczniów z Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku promuje tradycyjne metody fermentacji warzyw jako sposób na ograniczenie marnowania żywności i popularyzację zdrowego stylu życia. Warsztaty, pokazy i materiały edukacyjne pozwolą społeczności lokalnej odkryć smak naturalnych kiszonek oraz ich prozdrowotne właściwości.
Młodzi ludzie mają ogromny potencjał do wprowadzania pozytywnych zmian w otaczającym nas świecie. Cieszymy się, że nasz konkurs realizowany w ramach projektu EduSmartGrowth pozwolił uruchomić kreatywność uczniów i przygotować innowacyjne i wartościowe projekty, które będą służyć ich lokalnym społecznościom – podkreśliła Monika Kowalczyk, koordynatorka projektu.
O konkursie
W pierwszym etapie konkursu, który objął szkoły z całej Polski, nadesłano ponad 60 zgłoszeń, a zaangażowanych osób było ponad 350. Komisja konkursowa, składająca się z ekspertów, oceniła projekty pod kątem ich innowacyjności, wykonalności, potencjalnego wpływu na społeczność szkolną oraz przewidywanego budżetu. Na podstawie tych ocen wyłoniono 6 zespołów, które zakwalifikowały się do finału.
Konkurs jest organizowany w ramach projektu edukacyjnego „EduSmartGrowth” Fundacji Warszawski Instytut Bankowości. Projekt ma na celu szerzenie wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju, w pierwszym etapie głównie wśród uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych. Organizowane są lekcje ogólnopolskie z ekspertami, audycje radiowe, a także specjalnie dla nauczycieli udostępniane bezpłatnie materiały do wykorzystania podczas zajęć w szkole.
Partnerami wspierającymi projekt są: ING Bank Śląski, InPost Greencity, Fundacja Santander oraz Akademia Leona Koźmińskiego (partner merytoryczny).