Historia
Warszawski Instytut Bankowości (WIB) został utworzony w 1993 roku z inicjatywy Związku Banków Polskich i banków-fundatorów. Od początku, działamy na rzecz rozwoju i wypracowywania rozwiązań, służących klientom, pracownikom i instytucjom finansowym.
WIB jako jeden z liderów kształcenia kadr bankowych w Polsce, od pierwszych lat działalności realizował projekty ukierunkowane na podnoszenie kompetencji bankowców i jakości praktyk rynkowych instytucji finansowych. Z różnorodnych szkoleń skorzystało już ponad 67 tys. osób. Pracują w bankach, firmach ubezpieczeniowych, innych instytucjach finansowych. Wiele z nich trafiło do kadry menadżerskiej polskiego sektora finansowego.
W ostatnich latach, WIB wszedł na ścieżkę dynamicznego rozwoju, rozwijając dotychczasowe projekty i inicjując nowe. Było to możliwe dzięki wsparciu m.in. kluczowych partnerów – ZBP, banków i instytucji infrastruktury bankowej, na czele z Biurem Informacji Kredytowej S.A. i Krajową Izbą Rozliczeniową S.A. Efektem tego w latach 2016-2019 było m.in.:
-
uruchomienie i rozwój kilkunastu projektów edukacyjnych, w tym Programu „Bankowcy dla Edukacji”, Kongresu Edukacji Finansowej i Przedsiębiorczości oraz Roku Edukacji Ekonomicznej 2024,
-
rozwój oferty szkoleniowej i kursów e-learningowych w obszarach regulowanych,
-
koordynacja prac Sektorowej Rady ds. Kompetencji Sektora Finansowego,
-
uruchomienie i rozwój Programu Analityczno-Badawczego,
-
przyjęcie zadania zarządzania i rozwoju Klubu Bankowca w Warszawie.
Przedstawiciele 8 banków: PKO BP S.A., Pekao S.A., Banku Handlowego w Warszawie S.A., Powszechnego Banku Kredytowego S.A., Banku Zachodniego S.A., Powszechnego Banku Gospodarczego S.A., Powszechnego Banku Handlowego Gecobank S.A., Banku Depozytowo-Kredytowego S.A. oraz Związku Banków Polskich podpisują akt założycielski ustanawiający Fundację WIB.
Inauguracja I edycji Studium Bankowości WIB - programu realizowanego w ramach Systemu Standardów Kwalifikacyjnych w Bankowości Polskiej
WIB staje się pełnoprawnym członkiem European Banking Training Network - organizacji zrzeszającej wiodące instytucje szkolenia bankowego w Europie
Szkolenie z oferty WIB z powodzeniem kończy uczestnik nr 10 000
WIB obchodzi jubileusz 10-lecia założenia, a na zaproszenie Instytutu do Polski przyjeżdża światowej sławy ekspert w dziedzinie zarządzania ryzykiem kredytowym - profesor Edward I. Altman.
Zakończenie trzyletnich prac nad Europejskim Certyfikatem Bankowca EFCB, którego certyfikacja zostaje decyzją ZBP zintegrowana z Systemem Standardów Kwalifikacji w Bankowości Polskiej
Podpisanie listu intencyjnego pomiędzy WIB i European Financial Planning Association (EFPA) – największego zawodowego stowarzyszenia planistów i doradców finansowych w Europie. Instytut staje się oficjalnym przedstawicielem EFPA w Polsce.
Podpisanie aktu notarialnego i powołanie przez WIB, Fundacji na rzecz Standardów Doradztwa Finansowego
Inauguracja projektów edukacyjnych we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim tj. BAKCYL oraz Konkursu BANRISK – Liga Akademicka (obecnie: FinSim)
WIB powołuje Ośrodek Badań i Analiz Systemu Finansowego – ALTERUM
WIB rozpoczyna koordynację prac Sektorowej Rady ds. Kompetencji Sektora Finansowego, a z inicjatywy ZBP i banków uruchamia Program sektorowy "Bankowcy dla Edukacji"
WIB otrzymuje godło „Teraz Polska” za efekty Programu „Bankowcy dla Edukacji” i uruchamia Program Analityczno-Badawczy.
Zainicjowanie przez WIB we współpracy z 5 innymi organizacjami pozarządowymi Roku Edukacji Ekonomicznej 2024 popartego uchwałą Senatu RP
O WIB
MISJĄ Warszawskiego Instytut Bankowości od 30 lat jest stały rozwój wiedzy i umiejętności pracowników sektora finansowego w służbie klientom, dla utrzymania potencjału zatrudnienia, konkurencyjności polskich banków i firm inwestycyjnych oraz wzmocnienia stabilności sektora finansowego. Edukujemy finansowo obywateli. Motywujemy ludzi i organizacje do uczenia się przez całe życie.
Swoje inicjatywy w działalności szkoleniowej, edukacyjnej i analityczno-badawczej koncentrujemy w trzech obszarach:
rozwoju kompetencji i kwalifikacji zawodowych pracowników sektora finansowego i kandydatów do pracy,
edukacji obywateli w obszarze finansów, przedsiębiorczości i cyberbezpieczeństwa,
analiz i badań w obszarze bankowości, nowoczesnych technologii i edukacji.
WIZJĄ Warszawskiego Instytutu Bankowości jest przekazywanie ugruntowanej wiedzy o ekonomii, finansach, gospodarce i nowoczesnych technologiach, kształtowanie kompetencje oraz rozwój odpowiednich do potrzeb i wymagań społeczeństwa umiejętności, dzięki zapewnieniu wiarygodnej, kompleksowej i sprofilowanej oferty dla wszystkich grup naszych odbiorców.
WARTOŚCI, jakimi się kierujemy to:
praca oparta na kompetencjach,
uczenie się przez całe życie
rzetelność jako postawa,
współpraca jako podstawa sukcesu,
otwartość na dialog.
Rada Fundacji
Nadzór nad funkcjonowaniem Warszawskiego Instytutu Bankowości sprawuje Rada Fundacji oraz Komisja Rewizyjna. Radę Fundacji tworzą wskazani przedstawiciele następujących podmiotów:
Bank BPH S.A.
Bank Pekao S.A.
Citi Bank Handlowy w Warszawie S.A.
PKO Bank Polski S.A.
Związek Banków Polskich
Zarząd
Waldemar Zbytek
Prezes Zarządu
Od ponad 10 lat związany z projektami edukacyjnymi sektora bankowego; współtwórca struktur Wydawnictwa Centrum Prawa Bankowego i Informacji oraz projektów w zakresie współpracy instytucji finansowych ze szkołami i uczelniami, w tym Programu "Nowoczesne Zarządzanie Biznesem" i Programu "Bankowcy dla Edukacji"; inicjator współpracy w zakresie edukacji finansowej sektora bankowego z ponad 400 jednostkami samorządu terytorialnego w Polsce. Pomysłodawca i organizator Roku Edukacji Ekonomicznej ogłoszonego uchwałą Senatu RP.
Mariola Szymańska
Wiceprezes Zarządu
Menadżer zarządzający z ponad 25-letnim doświadczeniem w rozwoju pracowników sektora usług finansowych; koordynator dużych projektów międzynarodowych w zakresie budowy nowoczesnych standardów zawodowych i kwalifikacji w sektorze finansowym; pełniła ważne funkcje w m.in. European Bank and Financial Services Training Network; pomysłodawca i współautor Projektu Edukacji Finansowej BAKCYL; obecnie Animatorka Sektorowej Rady ds. Kompetencji Sektora Finansowego; Prezes EFPA Polska i Dyrektor w Radzie Dyrektorów EFPA Europa.
Michał Polak
Wiceprezes Zarządu
Od blisko 10 lat odpowiedzialny za współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym i działania w ramach programów edukacji finansowej i cyberbezpieczeństwa, w tym największego sektorowego programu pozaformalnej edukacji finansowej w Europie - "Bankowcy dla Edukacji”; swoje wcześniejsze doświadczenie zawodowe zdobywał w branży medialnej i PR, ze szczególnym naciskiem na sport i CSR; doktorant na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Zespół
Warszawski Instytut Bankowości tworzy zespół ludzi kompetentnych, aktywnych i otwartych na dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość. Nasi pracownicy i współpracownicy cechują się wysokimi umiejętnościami interpersonalnymi, dobrą organizacją pracy i zdolnością łączenia kreatywności z efektywnością w działaniu. Za wszystkimi osiągnięciami i sukcesami realizowanych projektów w blisko 30-letniej historii WIB zawsze stali ludzie – to właśnie oni od zawsze stanowią nasz największy kapitał.
Zespół ds. szkoleń
Skład zespołu:
-
Joanna Grobelny
-
Aleksandra Białach
-
Aleksandra Zwyrtek-Kamińska
Zespół ds. projektów edukacyjnych
Skład zespołu:
- Jarosław Bieliński
- Aleksandra Czyrkowska
- Krzysztof Droździel
- Marta Jaros
- Monika Jaworska
- Patryk Gąsior
- Izabela Hoppe
- Monika Kowalczyk
- Jakub Leja
- Hubert Leśniak
- Marta Ostafińska
- Krzysztof Ostafiński
- Oskar Pardyak
- Magdalena Skwarska
- Michał Szurmak
- Marcin Wąsik-Wiszniewski
- Magdalena Więcek
- Mateusz Zając
- Piotr Żmudzki
Zespół ds. badań i analiz
Skład zespołu:
Program Analityczno-Badawczy
-
dr Andrzej Banasiak
- Agnieszka Nierodka
-
dr Tomasz Pawlonka
Ośrodek Badań i Analiz ALTERUM
-
prof. zw. dr hab. Stanisław Kasiewicz
-
dr hab. Lech Kurkliński
Biuro WIB
Skład zespołu:
-
Renata Dzięgielewska
-
Tomasz Jankowski
-
Piotr Zgódka
Nagrody i wyróżnienia
We wszystkich podejmowanych inicjatywach Warszawskiego Instytutu Bankowości, niezależnie od grupy docelowej realizowanych działań, szczególne miejsce zajmuje dbałość o rozwój kapitału ludzkiego. W tym celu wykorzystujemy i dostosowujemy narzędzia projektowe i formy realizacji, odpowiadające potrzebom naszych odbiorców. Ta elastyczność to kluczowy element wysokiej jakości naszych działań. Jest ona doceniana przez otoczenie społeczno-gospodarcze, czego wyrazem są liczne nagrody i wyróżnienia. Wśród nich znajdują się m.in.:
Wyróżnienie Rady Edukacji Finansowej przy Ministerstwie Finansów, 2022
za realizację Projektu Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży „Bakcyl”;
Nagroda Parlamentu Studentów RP - Pro Juvenes, 2021
w kategorii „Działania CSR”;
Wyróżnienie Ministerstwa Cyfryzacji i NASK, 2020
za projekt kampanii edukacyjnej „Seniorze – spotkajmy się w sieci”;
Godło „Teraz Polska”, 2019
w kategorii „Usługi”, za „realizację Programu „Bankowcy dla Edukacji”;
Wyróżnienie Europejskiej Federacji Bankowej, 2019
w kategorii „Best Qualifier”, za „poziom organizacji krajowego etapu Europejskiego Quizu Finansowego”;
Nagroda Parlamentu Studentów RP - Pro Juvenes, 2019
w kategorii „Wsparcie i rozwój środowiska studenckiego”, za „ideę i rozwój inicjatywy Ogólnopolskiego Forum Mediów Akademickich”;
Nagroda Forum Uczelni Technicznych, 2019
w kategorii „Instytucja wspierająca działalność studencką”;
Nagroda Parlamentu Studentów RP - Pro Juvenes, 2018
w kategorii „NGO”, za „wkład w rozwój środowiska studenckiego i działalność na rzecz mediów akademickich”;
Nagroda Parlamentu Studentów RP - Pro Juvenes, 2017
w kategorii „Prostudencki projekt edukacyjny”, za „realizację Programu „Bankowcy dla Edukacji””;
Laureat Konkursu „Liderzy Świata Bankowości”, 2014
w kategorii „Społeczna odpowiedzialność biznesu”, za „realizację Projektu BAKCYL”;
Nagroda EBTN Awards, 2012
za „stałe i cenne wsparcie działań EBTN przez WIB oraz zrozumienie i umiejętność przekształcania różnorodności członków EBTN we wspólne europejskie cele”.